21 листопада 2024, 13:00
У засіданні дистанційно взяли участь фахівці ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» Олександр Сівоздрав, Ольга Сакальська та Марина Александрова, члени Ради, керівники закладів охорони здоров’я, співдоповідачі та запрошені.
Першим на розгляд було винесено питання про затвердження Операційного плану заходів з реалізації у 2024-2026 роках Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року в Полтавській області.
Виконувач обов’язків директора комунального підприємства «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради» Анатолій Филенко повідомив, що з метою концентрації засобів та зусиль щодо подолання туберкульозу та інших інфекційних хвороб розпорядженням Кабінету Міністрів України затверджено Операційний план заходів з реалізації у 2024-2026 роках Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року. Відповідно до цього розпорядження Департаментом охорони здоров’я обласної військової адміністрації затверджено обласний Операційний план, який деталізує завдання та дії для досягнення цілей, визначених у національній стратегії. Реалізація Операційного плану допоможе знизити рівень нових випадків, покращити доступ до діагностики, лікування та профілактики захворювань, зменшити стигму та дискримінацію щодо вразливих груп і забезпечити стале фінансування та управління програмами. План спрямований на інтеграцію зусиль різних структурних підрозділів обласної військової адміністрації та забезпечення ефективної відповіді на загрозу інфекційних хвороб.
Про проведення в області Європейського тижня тестування на ВІЛ, що цьогоріч триває з 18 по 24 листопада, розповіла Анна Міщенко, завідувачка консультативно-діагностичного відділення з питань ВІЛ-інфекції та інтегрованих послуг КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради». Метою Європейського тижня є розширення доступу до тестування та підвищення обізнаності наших громадян про переваги раннього тестування на ВІЛ.
Було анонсовано проведення заходів у рамках Європейського тижня тестування на ВІЛ, а також до відзначення 1 грудня Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Працівниками обласного протитуберкульозного диспансеру спільно з Благодійною організацією «Світло надії» протестовано студентів та викладачів «Полтавського фахового коледжу нафти і газу Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка». 28 листопада така акція відбудеться для відвідувачів ТРЦ «Київ», а 29-го – у Полтавському державному медичному університеті.
За 9 місяців поточного року в усіх медичних закладах області було обстежено понад 76 тисяч пацієнтів. Вдалося значно збільшити кількість обстежених призовників, абітурієнтів військових закладів. Такому збільшенню протестованих на ВІЛ сприяла ініціатива медичних працівників. Це є особливо актуальним сьогодні, адже захворюваність на СНІД в області за 9 місяців 2024 року збільшилася порівняно з відповідним періодом минулого року, та складає 3,9 на 100 тис. (за 9 місяців минулого року – 2,2 на 100 тис. населення).
Профілактика ВІЛ вимагає комплексного підходу, що охоплює як загальне населення, так і специфічні групи з високим ризиком. Тому максимальне поєднання зусиль з боку медичної галузі, неурядового сектору та органів місцевого самоврядування у напрямку розширення доступу до медичних та соціальних послуг щодо профілактики поширення та ранньої діагностики ВІЛ-інфекції є основою побудови системи ефективного виявлення випадків та виконання цілей «Державної стратегії у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року».
Експерт Департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації за напрямом «Інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби. Паразитологія» Лідія Войтенко розповіла про організацію надання медичної допомоги людям із хронічними вірусними гепатитами в Полтавській області. Було зазначено, що відповідно до оціночних даних, в Україні 5% населення інфіковано вірусом гепатиту С та 1,5% вірусом гепатиту В. Водночас під медичним наглядом перебуває менша кількість хворих. Україна доєдналась до глобальної стратегії з елімінації вірусних гепатитів, ухваливши «Державну стратегію протидії ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, вірусним гепатитам на період до 2030 року». На реалізацію заходів Стратегії відпрацьовано Операційний план заходів з його реалізації у 2024-2026 роках, як в Україні, так і в Полтавській області. Однією з оперативних цілей є забезпечення профілактичних заходів, діагностики та лікування вірусних гепатитів.
В області зареєстровано 3814 хворих на хронічні вірусні гепатити, в т.ч. на хронічний гепатит С – 2932, хронічний гепатит В – 785 та хронічний гепатит В+С – 97. Для пацієнтів з хронічними гепатитами В та С відпрацьовано маршрут, проведено децентралізацію послуг. З метою виявлення хронічних гепатитів та проведення противірусної терапії хворим Центри ПМСД з амбулаторіями загальної практики-сімейної медицини та лікарні планового лікування визначено місцями для проведення скринінгу. Спеціалізовані заклади визначають відповідні когорти пацієнтів, які потребують лікування, вирішують питання про підбір схем лікування, спостерігають за ходом проведення противірусної терапії.
Щодо обстеження пацієнтів з метою виявлення хронічних вірусних гепатитів швидкими тестами державою передбачена централізована закупівля потреб у швидких тестах для проведення скринінгового обстеження. За 9 місяців поточного року для визначення гепатиту С область отримала 21600 швидких тестів, для хронічного гепатиту В – 20800. Цьогоріч, завдяки використанню залишків швидких тестів попередніх років, на вірусний гепатит С протестовано 22020 осіб, на вірусний гепатит В – 21779 осіб. В області визначено 34 медичних заклади, де проводиться формування когорти пацієнтів, які підлягають обстеженню, збір біоматеріалу, його упакування та відправка. Налагоджено зворотній зв’язок щодо отримання результатів обстеження.
Про результати реалізації проєктів благодійної організації «Благодійний фонд «Позитивні жінки Полтава» повідомила її регіональна координаторка Ольга Моторненко.
Підсумки роботи засідання підвела керівник Полтавського обласного центру громадського здоров’я, секретар Ради Ніна Дурдикулиєва. Вона проаналізувала виконання протокольних рішень за 2024 рік та запропонувала членам Ради підготувати пропозиції до Плану роботи Ради на 2025 рік. Окремо Ніна Іванівна ознайомила присутніх з результатами CLM (моніторингу під керівництвом спільнот) у сфері туберкульозу через цифрову систему OneImpactUkraine за 9 місяців 2024 року у Полтавській області. БО TBPeopleUkraine у сфері туберкульозу впроваджує цифрову систему OneImpactUkraine як інструменту CLM та реагування на виклики, з якими стикаються люди з туберкульозом під час війни. Протягом 2024 року до цього застосунку в блок «Ознайомитись зі своїми правами» було додано розділ «Алгоритм дій при порушенні прав людей з туберкульозом». Через систему OneImpactUkraine у Полтавській області за 9 місяців 2024 рік (станом на 30 вересня) було верифіковано 198 звернень.
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»
Підпишіться, щоб отримувати листи.