17 січня 2025, 09:02
Цю тему було обрано не дарма, адже січень – місяць обізнаності про рак шийки матки. Більшість випадків раку шийки матки пов’язані з вірусом папіломи людини, який передається статевим шляхом. Щеплення проти вірусу папіломи людини реально зменшує ризик розвитку цього виду раку.
Обласні фахівці – онколог Орест Вовк та акушер-гінекологи Людмила Іванова та Людмила Касьян спілкувалися із сімейними лікарями про необхідність розширення спектру профілактики та ранньої діагностики онкологічних захворювань у їхніх пацієнтів, поглиблення у них знань та розуміння важливості регулярного проходження онкоскринінгів.
До учасників круглого столу звернулася керівниця КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» Ніна Дурдикулиєва: «Ви, фахівці «первинки», постійно перебуваючи на передовій у спілкуванні з пацієнтами, як ніхто добре розумієте їхні проблеми зі здоров’ям. Сьогодні говоритимемо – як спільно ми можемо вплинути на формування культури здоров’я наших співгромадян, їх особистої за це відповідальності. Кожен з учасників круглого столу може знайти своє місце в такій важливій місії».
Пані Ніна озвучила результати проведеного опитування обізнаності та поведінки щодо скринінгів онкологічних захворювань серед жінок 40 років і старше (за результатами дослідження «Обізнаність, ставлення і поведінка щодо НІЗ в Україні у 2024 році», проведеного в рамках реалізації україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» у 4-ох пілотних областях, в тому числі – Полтавській). Зокрема, його результати показали, що профілактичні обстеження щодо раку шийки матки за останні 12 місяців не проходили 73% опитаних, а 77% не отримували від своїх лікарів будь-яких рекомендацій пройти такі необхідні профілактичні обстеження. Один з головних бар’єрів для більшості – традиційне відкладання «на колись, на потім».
Головний висновок після аналізу цих опитувань – активна робота медичних працівників з надання рекомендацій щодо проходження профілактичних обстежень реально вплине на суб’єктивну неготовність і підвищить їх відсоток. У свою чергу, раннє виявлення збільшить шанси на одужання онкопацієнтів. Таким чином спрацює логічний ланцюг: знання-ставлення-дія.
Дуже цікавою для учасників була презентація завідувача Центру знань з НІЗ Володимира Голубєва про фактори ризику виникнення неінфекційних захворювань, зокрема – онкологічної патології. Головні поради щодо профілактики раку прості, але про них треба постійно нагадувати пацієнтам. Не куріть, бо вживання тютюну є найважливішим фактором ризику розвитку раку (22% випадків смерті від раку)! Намагайтеся вживати здорову їжу! Будьте фізично активними! Не засмагайте, уникайте прямих сонячних променів, соляріїв! Вакцинуйтеся від гепатиту В та вірусу папіломи людини! Уникайте ризикованої сексуальної поведінки! Регулярно проходьте профілактичні огляди!
Яка ситуація із захворюванням на онкологічну патологію мешканців Полтавщини – розповів генеральний директор КП «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради» Орест Вовк. Онкологи значну увагу приділяють опитуванню пацієнтів, складанню так званої «генетичної карти», сімейного анамнезу, чи є в родині хворі на рак, адже це є головним «дзвоником» для перестороги тощо.
Пан Орест відзначив, що під час війни, значної міграції населення статистичні дані можуть не в повній мірі відповідати дійсності. Але все одно від 4,5 тисяч до 5,3 тисяч нових випадків злоякісних новоутворень щороку реєструється в Полтавській області. Щодо раку шийки матки, то згідно даних Національного канцер-реєстру, в Україні реєструється близько трьох тисяч випадків щорічно. Зокрема, у 2023 році загальна кількість вперше зареєстрованих випадків захворювання на рак шийки матки становила 2962 випадки. У Полтавській області кількість зареєстрованих випадків цього виду раку збільшилась із 128 випадків за 2021 рік до 149 випадків за 2023-й.
Орест Вовк розповів про розширення можливостей діагностики та лікування в обласному онкологічному диспансері.
Як приклад для мотивації в профілактичній роботі сімейних лікарів, він розповів про випадок пацієнтки обласного перинатального центру. Молода, 30-ти річна жінка із зниженим соціальним статусом перебуває наразі під наглядом лікарів на 38 тижні вагітності з діагнозом «рак шийки матки». Це її друга вагітність, першу дитину вона народила вдома. Онкохірурги разом з лікарями перинатального центру разом робитимуть їй кесарів розтин. Ця історія є яскравим прикладом легковажного ставлення до здоров’я самої пацієнтки.
Справжнім відкриттям для учасників круглого столу була детальна розповідь Людмили Іванової, головної експертки Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА за фахом «акушерство та гінекологія». Вона, на прикладах зі своєї практичної діяльності, розповіла про методи ранньої діагностики онкологічної патології жіночої статевої сфери. Пані Людмила зупинилася на важливій ролі сімейних лікарів у формуванні здорового способу життя, профілактиці та контролю хвороб жіночої репродуктивної сфери.
Вона розповіла, що з 1 січня 2025 року в Україні набрав чинності Порядок скринінгу і ранньої діагностики раку шийки матки (РШМ) та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику. Відтепер в Україні запроваджується комплексна система профілактики цього захворювання, яка базується на сучасних наукових підходах і рекомендаціях ВООЗ. Ця програма дозволить своєчасно виявляти передракові стани серед жінок в Україні та зменшити захворюваність на РШМ. Відтепер скринінг на РШМ отримав свій «золотий стандарт», він належить до переліку медичних послуг, які забезпечуються надавачами первинної медичної допомоги, і проводиться за чітко визначеним алгоритмом. Як це робити на практиці, пані Людмила пояснила, відповідаючи на запитання колег-сімейних лікарів.
Цікаві цитати з ґрунтовного спічу пані Людмили:
«Передусім рівень захворюваності жінок на рак шийки матки напряму залежить від здоров’я чоловіків – їхніх статевих партнерів. Ця проблематика є рівнозначною як для жінок, так і для чоловіків».
«Жоден рак не розвивається на здоровому фоні. Людям з групи ризику властива ризикована поведінка, гормональні зміни, наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом».
«Більша частина жінок репродуктивного віку через війну виїхала за кордон. В основному залишилися жінки 35-40+. Також через це збільшилася кількість випадків раннього статевого дебюту у дівчаток».
«Моя донька вакцинована від вірусу папіломи людини».
Про схеми вакцинації проти вірусу папіломи людини та перелік вакцин, що застосовуються в Україні, повідомив лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний ЦКПХ МОЗ України» Олександр Перцевий.
Приклади роботи виїзної мобільної бригади «Сексуальне і репродуктивне здоров’я» в громадах області розповіла Людмила Касьян, завідувачка Обласним центром планування сім’ї КП «Обласна клінічна лікарня відновного лікування та діагностики з обласними центрами планування сім’ї та репродукції людини, медичної генетики ПОР», лікар акушер-гінеколог. Вона порадила лікарям підказати своїм пацієнтам та допомогти їм скласти особистий план щорічного проходження профілактичних оглядів.
Поінформованість – перший крок до захисту здоров’я, зробили висновок учасники круглого столу. Разом говорити про те, що робити та як говорити, щоб якомога краще та доступніше доносити цю важливу тему до наших громадян. Прозвучали пропозиції розширювати «горизонти діяльності» сімейних лікарів. Медики, маючи авторитет довіри в нашому суспільстві, можуть через соціальні мережі, як блогери, доносити науково-обґрунтовану інформацію діагностичного та лікувального процесу для правильного сприйняття та прийняття поінформованих рішень, на противагу сумнівним порадам дилетантів.
Результатом проведення круглого столу стало прийняття резолюції з конкретними детальними рекомендаціями керівникам територіальних громад, сімейним лікарям, представникам медіа тощо щодо проведення низки заходів з профілактики онкозахворювань в області.
КП «Полтавський обласний центр
громадського здоров’я ПОР»
Підпишіться, щоб отримувати листи.