05 січня 2025, 11:25
Микола Архипович Шудря (псевдоніми – Архипенко, Полтавець, Полтавченко) народився у с. Веселий Поділ Семенівського району на Полтавщині.
Його жартома називали «ходяча енциклопедія». Зі шкільних років дивував глибокими різноплановими знаннями, здобував перемогу на Міжнародній математичній олімпіаді в Празі. Був викладачем у низці вищих навчальних закладів, у тому числі у Київському державному університеті імені Т.Г.Шевченка (1963–1965). У цій людині поєднувався непересічний талант літературознавця, шевченкознавця, краєзнавця, вченого, журналіста і письменника. За підтримку української ідеї його «пішли» з університету, не дали захистити вже підготовлену дисертацію. Відтак «пішли» й з Інституту імені М. Рильського, інституту культури. Шість років підряд М. Шудря ніде не працював і практично не міг друкуватися під власним прізвищем.
Він завжди мав активну громадську позицію. Широко знаний в Україні пошуковець першим оприлюднив у друці справжнє прізвище Юрія Кондратюка (Олександр Шаргей), опублікував задовго до реабілітації спогади Нестора Махна, щоденники Юрія Яновського, Леся Курбаса, нотатники Григора Тютюнника і т. і. Завдяки дослідженням М. Шудрі розширено творчий спадок Василя Симоненка (повість «Огуда», начерки сценарію кінокомедії «Бенкет небіжчика» тощо), до речі, обидва народилися одного року та одного місяця. Як дослідник, він ніколи й нічого не брав на віру. І тільки тоді впевнювався в тому чи іншому факті, коли довідувався про нього щонайменше з трьох джерел.
У травні 1986 року Микола Шудря працював у чорнобильській зоні. Журнал «Україна» публікував його репортажі – правдиві свідчення очевидця-ліквідатора. За ці публікації автор одержав премію Спілки журналістів України «Золоте перо». Лауреат премії «Незалежність», Міжнародної премії імені Григорія Сковороди.
Написав понад 100 сценаріїв документальних та науково-популярних фільмів (сценарії телепередач про О.Телігу, М.Башкирцеву, Т.Шевченка, О.Ольжича, Т.Осьмачку, С.Петлюру та ін.), а також став автором численних нарисів і репортажів, есеїв, повістей, поезій, перекладів.
За матеріалами онлан-медіа
Підпишіться, щоб отримувати листи.