«Земські школи Опанаса Сластіона – це більше, аніж просто будівлі. Це – символи української культури та історії, шедеври українського модерну. Унікальні перлини України, більшість яких зосереджена у Полтавській області, – зауважив Антон Чубенко. – Ще з початку 2000-их у суспільстві намагалися привернути увагу до унікальних будівель земських шкіл. Завдяки небайдужим і свідомим громадянам свого часу проводилися толоки на земських школах, що перебували у незадовільному стані. Нині світ побачила монографія Віталія Ханка «Опанас Сластіон: життєвий шлях, національний мистецький спадок». Це видання, переконаний, розповість чимало нового, цікавого, унікального. Зауважу, книга має і англомовну основу, вона відцифрована. Отже, ми можемо представляти її й на міжнародному рівні».
Під час презентації автор книги Віталій Ханко розповів, що монографія містить і світлини, і тексти, і спогади про Сластіона, а також репродукції з його робіт – малярських, графічних.
За словами Ірини Удовиченко, внесок Віталія Ханка у розбудову нашої державності надзвичайно вагомий. Ця монографія – унікальний оберіг земських шкіл Полтавщини.
Також свого часу із ініціативи Ольги Герасим’юк заснований проєкт «Школи Лохвицького земства». Він спрямований на збереження і популяризацію української культури.
На сьогодні у Державному реєстрі нерухомих пам’яток Україні перебуває 40 об’єктів за проєктом Опанаса Сластіона. Одна споруда земської школи є нещодавно виявленим об’єктом. Проте провівши аналітику, з'ясували, що, як мінімум, у 3 населених пунктах є такі архітектурні шедеври, але досі не взяті на облік – у с. Кам’яні Потоки, с. Ждани, с. Токарі.
Антон Чубенко зауважив, що сьогодні збереження об’єктів культури та археології є надважливим месседжем.
«Необхідним і актуальним лишається проведення дослідницької, просвітницької роботи щодо тем української ідентичності. У часи війни дуже важливим є усвідомлення власної унікальності, збереження культурного надбання. Вдячні Віталію Ханку за внесок у розвиток культури і популяризацію національного мистецького спадку Опанаса Сластіона», – зауважив Антон Чубенко.
Підпишіться, щоб отримувати листи.